Idag kallar sig Bonnier för Nordens ledande medieföretag. Men det kan snart vara historia.
Koncernen styckas bitvis upp i självständiga bolag, de nuvarande familjemedlemmarna är inte lika intresserade av media och konkurrensen på internet har blivit för stor.
Det menar Jan Scherman, förut vd för TV4-gruppen, som idag kallar tv för ”dåtidens” tekniksatsning.
Han spår att mediefamiljens stortid i Sverige är över.
– Facebook har tusentals utvecklingstekniker som gör att deras sajter är tipptopp. Det är ju det som DN, DI, Expressen och andra konkurrerar med. Klarar de inte samma standard hänger de inte med, och det kostar pengar. När Bonnier skulle skapa nya plattformar ihop med Ericsson gick det väldigt dåligt och man lyckades inte hänga med. Bonnier förlorade en halv miljard. Det är ju det där man måste möta i den nya världen, förklarar han i intervjun med Medievärlden.
Scherman lyfter också fram problemet med bristande samarbete inom Bonnierkoncernen och att folk har gjort lite som de velat. Han pratar om ett ”chefredaktörsvälde” som fortsatt år efter år.
Enligt Jan Scherman har Bonnier, bland annat genom försäljningen av Broadcasting till Telia, ”kapitulerat” som mediebolag mot andra aktörer.
Han tror inte ens att företaget kommer syssla med media inom några år. I stället kan det komma att utvecklas till ett fastighetsbolag.
Fem år in i framtiden har Scherman svårt att se att Bonnier över huvud taget finns kvar i mediebranschen. Kanske kan bokförlaget, som stamfadern Gerhard Bonnier grundade på 1800-talet, överleva.
– Men som mediebolag, nej. Jag kan inte se det framför mig.