Foto: Turkiska krigsmakten

Fortsatt spänt mellan Turkiet och Syrien

Publicerad 6 oktober 2012 kl 18.27

Utrikes.För fjärde dagen i rad besköt turkiskt artilleri syriska arméns ställningar efter att granater slagit ned i Turkiet, rapporterar Reuters.

Gilla artikeln på Facebook

Under lördagsmorgonen vid 7-tiden lokal tid slog två granater med ursprung i Syrien ned nära byn Guvecci i Turkiet, 50 meter över gränsen. Vid lunchtid slog ytterligare granater ned. Vid bägge tillfällena svarade den turkiska gränsvakten med att skjuta tillbaka in i Syrien med granatkastare. Ingen på den turkiska sidan skadades, men inga rapporter från den syriska sidan har offentliggjorts.

Turkiets premiärminister Recep Tayyip Erdogan sa under fredagen vid ett offentligt tal sagt att ”vi är inte krigsälskare, men vi är inte långt ifrån ett krig heller”. Erdogan uppmanade också ”al-Assads regim och dess anhängare” att inte testa Turkiets tålamod, då det vore ett ”dödliga misstag”.

I onsdags slog en granat ned i en annan turkisk gränsstad och dödade fem personer, varav tre barn. Turkiska regeringen påstår att Syrien erkände att granaten skjutits av syriska armén och bad om ursäkt och lovade att det inte skulle upprepas. Detta tillbakavisas dock av den syriska regeringen, som poängterar att de beklagade de döda, inte tog ansvar för attacken, och att de undersöker incidenten, rapporterar The Hindu.

Turkiet bombarderade syriska arméns ställningar, både under onsdagen, torsdagen och fredagen. Flera syriska soldater uppges ha dödats enligt turkiska källor.

Svensk statsradio rapporterar att människor vid gränsen är övertygad om att det är syriska regeringsstyrkor som skjuter, men "det har också funnits spekulationer om att det kan vara någon annan som utnyttjar det här för att trappa upp ett redan väldigt spänt läge".

Turkiet har låtit rebeller från inbördeskriget i Syrien använda turkisk mark för att öva och organisera sig. Den så kallade Free Syrian Army, den främsta rebellgruppen i Syrien, hade sin generalstab i Turkiet till alldeles nyligen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kriminalvården chartrar privatplan åt intagna – "det mest humana"

Kan kosta 300.000 kr per resa. Lägger 100 miljoner om året på komfortabla transportsättet – mörkar allt.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Hård censur i släppta Epstein-dokument

"Bara en bråkdel av bevisningen".. Nu anklagas Trump för att censurera i strid med lagen.0 

Trump öppnar för att starta krig mot Venezuela

"Han vet exakt vad jag vill ha.". Fredspresidenten har efter mindre än ett år i Vita huset redan hunnit bomba en lång rad olika länder.0 

Kushner drar sig ur lyxbygge på Nato-bombad mark

Efter kontroversen i Belgrad.. Området demolerades när Nato dödade 500 civila serber år 1999.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0