Metro har skatteskuld på nio miljoner – och hotas av vräkning

Publicerad 8 mars 2019 kl 18.34

Media. Tidningen Metro har dragit på sig gigantiska skulder hos Skatteverket, avslöjar nu Medievärden. Tidningens vd Christen Ager Hanssen förnekar dock att man är i fara.

Dela artikeln

Det verkar inte gå så bra för tidningen Metro.

Hos Kronofogden har man dragit på sig skulder till Skatteverket på över 8,9 miljoner kronor.

Enligt Medievärlden finns det också åtta andra betalningsförelägganden som uppgår till 1,3 miljoner kronor, under förutsättning att kraven stämmer.

Problemen slutar dock inte där.

Hyresvärden Alecta pension har även lämnat in en stämning, då tidningen inte ska ha betalat hyra för sina lokaler på Regeringsgatan i Stockholm, något som hemsidan "Sak och Liv" först rapporterat om.

"Metro Media House AB har underlåtit att erlägga hyra inom två dagar från förfallodagen. Dröjsmålet är inte av ringa betydelse. Hyresrätten är därmed förverkad och Metro Media House AB är till följd därav skyldig att omgående avflytta från lokalen jämte utrymmen och betala förfallna hyror", skriver hyresvärden i stämningsansökan.

Metros vd Christen Ager Hanssen förklarar skatteskulderna med att man är inne i en nyemission, och att tidningen fått anstånd med miljonskulderna hos Skatteverket.

Angående de uteblivna hyresbetalningarna säger han till Medievärlden att de grundar sig i meningsskiljaktigheter med hyresvärden. Tidningen har sagt upp lokalerna, förklara han, och hållit tillbaka betalningarna för att man sett en "massa felaktigheter".

På frågan om tidningen är i fara svarar han "absolut inte". Enligt honom ska nämligen Metro ha fått in nytt kapital i verksamheten.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Kristerssons helomvändning: Ska "göra allt" för att utvisa kriminella invandrare

Ändrar sig efter Meya. Ska nu stötta danskt initiativ – som Tidögänget tidigare nobbat – som skulle ha fått Mohamed utvisad.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Allards SVT-intervju: "Rikspolischefen är en gråtande kärring" – lämnar sedan platsen

Ger reportern två minuter: "Du får inget mer nu.". Lämnade snabb kommentar om "Adidasriddare" och politiker som fortsätter med "vidöppna gränser fast de lovar något helt annat".0 

Grokipedia har redan nära en miljon artiklar. Ska konkurrera ut Wikipedias "vänstervridna propaganda" – med "sanningen" som vapen.0 

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0 

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0