Ilska när "antisemit" bjuds in till Vita huset

Publicerad 8 juli 2019 kl 15.23

Utrikes. Donald Trump har bjudit in den populäre satirtecknaren Ben Garrison till Vita huset. Beskedet väcker nu ramaskri bland liberaler, som anklagar Garrison för att vara antisemit, rapporterar RT.

Dela artikeln

Ben Garrisons satirteckningar om det amerikanska vänster­etablisse­manget har fått mycket stor spridning på nätet, inte minst i samband med presidentvalet i USA 2016.

Nu skriver Garrison på Twitter att han har fått en inbjudan att delta i ett möte om sociala medier i Vita huset nästa helg.

Beskedet har väckt starka reaktioner från vänsteraktivister, som anklagar den högerorienterade serietecknaren för att vara både "rasist" och "antisemit".

Bakgrunden är att organisationen ADL, som motsvarar vänsterextrema Expo, har pekat ut en av Garrisons teckningar från 2017 som antisemitisk. På bilden syns vänstermiljardären George Soros hålla i strängarna och kontrollera den dåvarande nationelle säkerhetsrådgivaren H.R. McMaster och generalen David Petraeus. Soros styrs i sin tur av en gulaktig hand som tillhör bankirfamiljen Rothschild.

Ben Garrison, som beskriver sig som libertarian, har sedan länge varit utsatt för så kallade nättroll på 4chan och andra forum. Trollen har genomfört kampanjer för att systematiskt ändra i Garrisons teckningar och sedan sprida antisemitiska versioner av teckningarna i hans namn.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Så går stöldmetoden till. Man i Stockholm tog ena kvinnan på bar gärning.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0