Black Axe i Sverige

Afrikansk maffia tar över Göteborg

Publicerad 22 juli 2019 kl 17.07

Inrikes. En nigeriansk maffia kallad "Black Axe" kan ha etablerat sig i Göteborg. Det berättar GP på måndagen.

Dela artikeln

Det går inte så bra för "Sverigebilden" just nu.

Under söndagen publicerade Aftonbladet ett reportage som utmålar centrala Göteborg som en skräckstad, där knarket flödar, unga människor rånas och knivhuggs till döds på löpande band och där kvinnorna går och väntar på att bli våldtagna.

Nu berättar också Göteborgs-Posten att den våldsamma och multikriminella maffiagruppen "Black Axe" från Nigeria kan hålla på att etablera sig i Sverige, närmare bestämt i Göteborg.

Enligt tidningen sitter just nu flera personer som sägs tillhöra gruppen häktade i Göteborg för så kallad "storskalig heroin- och kokainsmuggling".

Det första gripandet ska ha skett på Vårväderstorget i Biskopsgården i september 2018. Men sedan har utredningen bara blivit större och i nuläget handlar det om 17 häktade personer som kommer från framför allt Nigeria men även bland annat Gambia, Sierra Leone och Nederländerna. Alla ska ingå i en stor smuggelverksamhet.

– Det handlar om väldigt stora mängder narkotika och tillslag på olika platser i Europa, säger Anna Svedin, kammaråklagare på riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet, till GP.

Gruppen ska tidigare ha utmanat ökända Cosa Nostra på Sicilien.


Helgbesöket på badet blev en mardröm. Män från Mellanöstern sexofredade Ann-Sofie, hennes fjortonåriga styvdotter och elvaåriga systerdotter.0 Plus

Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0