Bilbrännare råkade tända eld på sig själv

Publicerad 28 augusti 2019 kl 16.20

Inrikes. Mannen i satte eld på en bil i Eskilstuna. Då började han själv brinna, rapporterar SVT Nyheter Sörmland.

Dela artikeln

Polisen fick klockan 14.54 på tisdagen larm om en brand i en bil på Årbygatan i Eskilstuna. När polisen kom till platsen visade det sig att två bilar hade skadats, en genom brand och en genom att en sten gått genom rutan.

Vittnen hade sett hur mannen som tände eld på bilen själv började brinna. Han flydde sedan först med cykel och sedan till fots, enligt SVT.

Den klantige bilbrännaren hittades sedan av polisen med brännskador på Mälarsjukhusets akutmottagning. Han var svedd runt ansikte och huvud.

Nu är mannen, som är i 40-årsåldern och känd av polisen sedan tidigare, misstänkt för skadegörelse genom bilbrand


Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0