Elpriserna

Svenska kraftnät chockhöjer nätavgiften med 20 procent

Publicerad 27 september 2019 kl 00.12

Ekonomi. Vid årsskiftet höjer statliga Svenska kraftnät effektavgiften med 20 procent, enligt ett pressmeddelande. Elnätsföretagens avgifter stiger därmed kraftigt vilket väntas slå igenom på konsumenternas elräkning redan i vinter.

Dela artikeln

© Vita huset

Mark Zuckerberg är VD för Facebook.

För elnätsföretagen kommer grundavgiften för förbrukning och produktion att chockhöjas med cirka 35 procent, enligt TT.

För energiavgiften, som ska täcka kostnaderna för överföringsförluster i stamnätet, så övergår Svenska kraftnät till rörligt förlustelpris från och med 1 januari 2020.

– Förändringen innebär att förlustelpriset i energiavgiften, som idag fastställs årligen, istället kommer att variera med det faktiska elspotpriset per timme i respektive elområde, säger Malin Stridh, avdelningschef Elmarknad på Svenska kraftnät.

Höjningen beror främst på Svenska kraftnäts ökade kostnader för stödtjänster och miljöåtgärder. Och vinterns chockhöjning är bara början.

– Under de närmaste åren bedöms avgifterna att öka. Detta för att möjliggöra arbetet med att anpassa och utveckla kraftsystemet till dagens nya förutsättningar med alltmer väderberoende elproduktion och en integrerad europeisk elmarknad, säger Malin Stridh.

Räknat i dollar, euro och andra respekterade valutor är priserna dock ständigt på väg ned i Sverige, till följd av minusräntan på bostadsmarknaden och kronans tilltagande status som skräpvaluta. De senaste åren har Google, Facebook och senast Microsoft dragit nytta av att el är så billigt i Sverige – räknat i respekterad valuta – och anlagt stora datacenter i landet, vilket ytterligare drivit upp priserna för den svenska allmänheten, som får lön i kronor.


"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Finansministern lovar ta strid mot EU-prischock på snus

"Orimligt att tvinga Sverige chockhöja skatten.". Så ska regeringen förhindra att snusdosan blir 23 kronor dyrare.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Ekonomi

Kryptokung hittad död i sin Lamborghini efter marknadskrasch

Beskrev ekonomiska problem – påträffades skjuten i huvudet.. Trumps tullhot utlöste kryptokaos: 400 miljarder dollar utraderades på ett dygn.0 

Ryssland bygger nästan helt avfallsfritt kärnkraftverk

Återanvänder kärnbränslet.. Får svenska "framtidstekniken" att framstå som rena miljöboven.0 

Nära kritiska 100.000-dollarsgränsen. Samtidigt planerar Bank of America, Goldman Sachs, Deutsche Bank och Citi egna kryptovalutor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0