Ung Vänster: Rasism att polisen bekämpar gängvåldet

Publicerad 5 februari 2020 kl 16.13

Inrikes. Polisens arbete mot gängkriminaliteten i förorten är ett "rasistiskt förtryck". Istället för att använda poliser kan man stoppa våldet genom att bygga fler fritidsgårdar. Det skriver Ung Vänster Malmö i en debattartikel i Kvällsposten.

Dela artikeln

Polisoperationen Rimfrost är i full gång och syftar till att försöka få bukt med den eskalerande gängbrottsligheten – som inte minst präglar så kallade utsatta områden som Rosengård i Malmö.

Men att man över huvud taget genomför polisinsatser för att stoppa den typen av brottslighet är rasistiskt. Det tycker Alma Lindén och Leia Wolke Wemmert, ordförande respektive styrelseledamot i Ung Vänster Malmö.

Istället bör våldet bekämpas genom att man öppnar "fler fritidsgårdar" och anlitar fler kuratorer, skriver duon i Kvällsposten.

Polisen "utgör en stor otrygghet för rasifierade personer" och kommer "aldrig bidra till mer trygghet i förorterna, då de spelar en central roll i det rasistiska förtrycket", konstaterar vänsterpartisterna i sin debattartikel.

"Operation Rimfrost är som upplagt för denna typ av rasism. Konsekvenserna blir ett utökat misstänkliggörande av hela förorten, som sprids i resten av samhället. Den stora segregationen vi redan ser i Malmö kommer att späs på av de rasistiska fördomar som legitimeras av både politikerna och ordningsmakten", skriver de.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

KD sa ja till burkaförbud

Beslutet på rikstinget.. Partiledningen kördes över så att även "annan ansiktsmaskering" omfattas.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0