Covid-19 i Sverige

Nykterhetskontroller stoppas i trafiken

Publicerad 10 mars 2020 kl 23.37

Inrikes. Polisen slutar med så kallade blåskontroller i trafiken, enligt uppgifter till Aftonbladet. Skälet är att polisen inte vågar utsätta sig för smittorisken när trafikanter bär på det farliga coronaviruset.

Dela artikeln

Arbetsmiljöverket har under kvällen beslutat om ett omedelbart skyddsstopp med hänsyn till polisernas hälsa.

Beslutet innebär att polisen inte kommer genomföra så kallade nykterhetskontroller, där rutinmässiga utandningsprov görs på ett stort antal bilister.

Vid misstanke om rattfylleri kommer dock utandningsprov även fortsättningsvis att kunna göras, enligt Aftonbladet.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0