Tegnell: Vi har en samhällsspridning – "jobba hemifrån"

Publicerad 16 mars 2020 kl 14.40

Inrikes. Folkhälsomyndigheten har nu kommit fram till att coronaviruset sprids i samhället, särskilt i Stockholm, och att människor bör jobba hemifrån.

Dela artikeln

Sociala medier kokar alltmer över av Folkhälsomyndighetens senfärdiga reaktioner.

När Expressens Niklas Svenssons förra veckan intervjuade statsepidemiolog Anders Tegnell sade denne att det vore ojämlikt om folk började jobba hemifrån för att stoppa coronaspridningen.

Men nu, några dagar senare och efter att ännu fler smittats och dött, låter det helt annorlunda.

– Vi har en samhällsspridning i Sverige, framför allt i Stockholmsområdet, säger Anders Tegnell enligt TT.

Därför vill han att de som kan jobba hemifrån ska göra det. Han uppmanar också äldre att hålla sig hemma och undvika social kontakt.

Så sent som i början av mars påstod Folkhälsomyndigheten att risken för allmän smittspridning i Sverige var "låg". 

På Twitter är många kritiska mot myndigheten, medan andra ännu försvarar den. 

"Tegnell med nya riktlinjer nu? Hur har han kvar sitt jobb???", skriver en person.

"Ingen ska glömma hans katastrofala roll i krisen", säger en annan.

"Tegnell försvarar oförtrutet taktiken att vara trea på bollen hela tiden. Det är häpnadsväckande", heter det också


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur