Våldet mot kristna ökar – 340 miljoner förföljs

Publicerad 16 januari 2021 kl 11.39

Utrikes. Hatet mot kristna ökar, enligt en ny rapport från Open Doors. Totalt handlar det om 340 miljoner kristna i världen som nu förföljds för sin tro, skriver The Guardian.

Dela artikeln

Över 340 miljoner kristna i världen, eller en av åtta, utsätts nu för allvarlig förföljelse och diskriminering på grund av sin tro.

Detta enligt den internationella missionsorganisationen Open Doors senaste rapport.

Förra året ökade antalet kristna som dödades för sin tro med hela 60 procent jämfört med året innan.

Totalt dödades 4.761 personer. Mer än 90 procent av dessa mord skedde i Afrika.

Förtrycket har blivit värre under coronapandemin. Bland annat får kristna inte samma hjälp som andra.

"Många länder" i Afrika och Asien har nekat kristna bistånd under pandemin, skriver The Guardian. I Kaduna i Nigeria har kristna bara fått en sjättedel så mycket ransoner som muslimska familjer.

Söder om Sahara har våldet mot kristna ökat med 30 procent. Islamister utnyttjar nedstängningar och försvagade regimer under pandemin för att angripa kristna, enligt rapporten.

I Nigeria har antalet dödade kristna nästan tredubblats till 3.800.

– Den ökande förföljelsen av kristna i världen borde bekymra oss alla. Religionsfrihet är det som ligger till grund för många andra mänskliga rättigheter och medborgerliga friheter. Detta vet förtryckande regimer, och de utnyttjar pandemikrisen för att angripa kristna, säger David Landrum från Open Doors Irland och Storbritannien.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

På väg att krocka med vårt solsystem. Forskare kommenterar otroliga upptäckten.0 Plus

Går inte som hon tänkt – alls. Nu åtalas 30-åringen för spektakulära scenerna i Ica-butiken.0 Plus

Nyheter från förstasidan

"Slutdaltat": Så ska utvisningarna mångdubblas

Johan Forssell presenterar skärpta åtgärder. "Antalet som kommer utvisas på grund av brott bedöms sexdubblas."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Första vita flyktingarna från Sydafrika på väg till USA

Efter Elon Musks folkmordslarm.. 49 vita från rasvåldets Sydafrika sitter på ett plan till Washington.0 

Terrorstämplade kurdgruppen upplöser sig själv. Sker på uppmaning av fängslade grundaren Öcalan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0