När Märta Stenevi (MP) konfronterades i SVT Agenda började hon skratta åt sitt språkbruk och anklagade i stället SD-ledaren Jimmie Åkesson för att försämra det politiska samtalsklimatet.

Nya MP-språkröret anklagar SD för "kvinnohat"

Publicerad 1 februari 2021 kl 11.03

Inrikes. Direkt efter att Märta Stenevi valts till Miljöpartiets nya språkrör på söndagen attackerade hon Sverigedemokraterna och anklagade partiet för "kvinnohat". När hon senare på kvällen konfronterades i SVT Agenda om sitt språkbruk började hon skratta. Enligt Stenevi är det "mycket relevant" att angripa SD för deras kvinnosyn.

Dela artikeln

Det var igår som Märta Stenevi valdes till nytt språkrör för Miljöpartiet.

Omedelbart, i sitt tal, gick hon till angrepp mot Sverigedemokraterna.

– I hela Europa har nationalismen, rasismen och kvinnohatet vuxit, och så även i Sverige. Här hemma säger nu konservativa partier att de vill samarbeta med nationalisterna, de som bildades ur nynazismen. Jag säger nej. Nationalism och främlingsfientlighet är gift som underminerar samhället, sade hon.

Senare på kvällen, när hon medverkade i SVT Agenda, fick hon frågan om "kvinnohat" inte är ett för starkt ord som bidrar till att försämra samtalsklimatet i landet.

Då började Stenevi skratta.

– Förlåt. Jag ska inte skratta. Ja, det kanske är ett starkt ord. Men jag skulle vilja påstå att när Jimmie Åkesson sitter och skriker åt er programledare att "allt är lögner" så kanske det inte är mitt tal som är det stora problemet i det politiska samtalet, svarade MP-språkröret.

Enligt Märta Stenevi finns det ett "tydligt mönster" av dålig kvinnosyn i SD, och därför är det "mycket relevant" att angripa partiet, tycker hon.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Jimmie Åkesson firar 20 år som partiledare

Arbetet med att liberalisera partiet påbörjades 7 maj 2005.. Två decennier senare anses SD-höjdarna nästan rumsrena nog att få ministerposter.0 

Tidöpartierna vill skärpa regler för villkorlig frigivning

Nya förslagen.. Vill också införa flera andra skärpningar på straffområdet.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0