USA-medier backar stort utan Trump

Publicerad 25 mars 2021 kl 20.02

Media. De har inte längre har Donald Trump att skrämmas med och tjata om – och nu rasar publiksiffrorna för amerikanska vänstermedier.

Dela artikeln

Under februari tappade CNN 45 procent av sina tittare, medan Washington Post fick 26 procent färre besökare, rapporterar Journalisten.

Publiktappet är generellt för de amerikanska medierna, och det hela tros handla om att Trump-effekten, som gav mediehusen fler tittare och läsare, nu har klingat av.

Även Washington Post medger nu att Trump kan ha haft rätt när han förutspådde att medierna skulle pysa ihop utan honom, skriver Journalisten.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

Journalistutbildningen pausas – är för dålig

Chock när JMK:s journalistprogram stoppar antagningen.. "Studenterna är förda bakom ljuset och beslutet fattades bakom vår rygg."0 

Svenska mediechefer polisanmäler Mark Zuckerberg – för "grov kriminalitet"

Utgivarna har fått nog av bluffannonserna.. "Häpnadsväckande att ett av världens största bolag tillåts tjäna stora summor genom att fortsätta förmedla kriminalitet."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0