DN-journalist bejakar svensk etnicitet

Publicerad 23 januari 2013 kl 07.30

Media.Den svenska regeringen består efter Nyamko Sabunis avgång enbart av etniska svenskar, skriver en kritisk Mats J. Larsson i DN. I maj förra året fastslog samme reporter att begreppet "etnisk svensk" mest används i högerextrema nazistkretsar.

Gilla artikeln på Facebook

I ett resolut ställningstagande för existensen av en klart identifierbar svensk etnicitet konstaterar Mats J Larsson på DN.se att regeringen efter jämställdhetsminister Nyamko Sabunis avgång enbart består av "etniska svenskar mitt i livet". Reportern ställer flera ministrar mot väggen vad gäller avsaknaden av representation för "den växande gruppen svenskar med utländsk bakgrund".

- Vi är många som om vi går tillbaka i våra egna historier har en annan bakgrund är att bara vara svensk, kontrar dock Fredrik Reinfeldt när han får höra anklagelsen.

Så sent som i maj förra året ansåg samme Mats J. Larsson på nyhetsplats i DN att begreppet etnisk svensk var högst problematiskt. I samband med statsminister Fredrik Reinfeldts uttalande om den låga arbetslösheten bland "etniska svenskar mitt i livet" rapporterade han på DN.se att det inte förs statistik över etniciteter i Sverige och att "etnicitet är ett begrepp som ofta används av extrem­högerpartier som Nationaldemokraterna och det nazistiska Svenskarnas parti”.

Om Mats J Larsson bytt partitillhörighet under tiden som passerat mellan artiklarna framgår inte.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Reinfeldt gör en Löfven – blir lobbyist

Dags att casha in. Tidigare statsministern får guldkantad tillvaro som "senior rådgivare" på Paues Åberg communications.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Mer från Media

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0