Dödsskjutningar nära slå rekord igen 2021

Publicerad 1 januari 2022 kl 14.56

Inrikes. Under 2021 rapporterades 330 skjutningar, vilket bara är marginellt lägre än de 366 som rapporterades under rekordåret 2020, skriver Samnytt.

Dela artikeln

Den svenska gangsterkulturen är samtidigt hetare än någonsin med uppmärksammade mord och gangsterrappare och våldtäktsmän som hyllas som hjältar i bland annat Expressen.

Kritik har dock förekommit mot att public service prisbelönar rappare som med sin musik fungerar som rekryterare till den gängkriminella världen, skriver Samnytt.

Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) vill inte kommentera hur det går för hans utlovade åtgärd att ”knäcka gängen”, enligt Samnytt.


Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0