EU-kommissionen: "Framtiden är queer"

Publicerad 1 juni 2022 kl 20.35

EU. "Framtiden är queer", meddelar EU-kommissionen nu i en ny kampanj på sociala medier.

Dela artikeln

Budskapet kablas ut av kommissionens informationskanal för barn och ungdomar på sociala medier. Detta med anledning av att den så kallade "pridemånaden" juni har inletts.

"Ingen är den andra lik, vi är alla unika. Var och en av oss är resultatet av våra egna värderingar, drömmar, ambitioner och talanger", skriver EU-kommissionen.

Svenska homosexförbundet RFSL definierar "queer" som "ett brett begrepp som kan betyda flera olika saker men i grunden är ett ifrågasättande av heteronormen".

"Många ser sin könsidentitet och/eller sin sexualitet som queer. Queer kan innebära en önskan att inkludera alla kön och sexualiteter eller att inte behöva identifiera/definiera sig", fortsätter RFSL.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0