Hundratals befaras döda i kinesisk jordbävning

Publicerad 20 april 2013 kl 13.25

Utrikes.Hundratals befaras ha omkommit i ett kraftigt jordskalv i provinsen Sichuan i centrala Kina natten till idag, svensk tid.

Gilla artikeln på Facebook

Jordbävningen rapporteras ha uppgått till 7,0 på richterskalan skriver China Daily. Sprickor har upptäckts i de två kraftverksdammarna Modong och Miaoxi. Människor bosatta nedströms har evakuerats då man befarar att dammarna kan brista.

Kinas nytillträdde premiärminister Li Keqiang ställde omedelbart in sina andra åtaganden för att resa till den berörda provinsen. Räddningsarbetare från andra håll i Kina uppges vara på väg till Sichuan.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Epstein koordinerade smutkastningskampanj mot John Mearsheimer

Exponerade Israellobbyn redan 2006. Nu avslöjas Epsteins roll i försöket att ta heder och ära av den legendariske statsvetaren.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Korruptionsrazzia mot Zelenskyjs stabschef

Härvan kring presidenten växer snabbt.. Gripne toppen betraktas som oersättlig för Zelenskyj.0 

Trump stoppar "permanent all invandring från tredje världen"

Efter afghandådet.. Presidenten lovar också strypa invandrarbidrag och skicka hem "alla som inte är en nettotillgång för USA".0 

USA: Nu är det nästan bara boomers som stöttar Israel

Stödet har kollapsat totalt.. Även yngre republikaner sympatiserar nu mer med palestinierna än med israelerna.0 

Regeringen överens med Syrien om att utvisa 128 brottslingar

Har haft samtal om återvandring med nya jihadiststyret.. "Man kan inte vänta sig miljoner från det svenska folket om man inte tar emot sina egna medborgare."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur