Försvunnen femåring påträffades död

Publicerad 8 juli 2013 kl 17.58

Inrikes.Den femåriga flicka som försvann utanför sin bostad i Horndal i Avesta kommun i söndags har nu hittats död, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

Det var vid 13-tiden i söndags som flickan försvann och under måndagsmorgonen hittade hemvärnet flickan död vid en strandkant.

– Flickans anhöriga har underrättats, och en förundersökning gällande mord har inletts, för att kunna utesluta att det inte handlar om mord, säger Bo Eriksson till Avestatidningen.

Flickan har somaliskt ursprung och bodde med sin mamma på ett flyktingboende i centrala Horndal, på Hällvägen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Rekordmånga bostäder säljs under utropspris

Fortsatt trögt för grundbulten i svensk ekonomi.. Största antalet nedprutade bostäder sedan mätningarna startade.0 

Ebba Busch KU-anmäls för "Israel gör världen en tjänst"

Vice statsministerns uttalanden ska granskas.. Uppger sig vara utsatt för "hat och hot" i nytt försvarsinlägg.0 

Israel får miljoner av Sverige för att ta fram "framtidens mat"

Regeringens satsning kritiseras.. "Vår personal har suttit i möten med kollegorna i Israel och diskuterat framtidens mat – samtidigt som det bara några mil bort pågår en aktiv svältkatastrof."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0