Krönikör vill ha saklig invandringsdebatt

Publicerad 4 mars 2012 kl 05.24

Inrikes.När SD och invandringsfrågor diskuteras flyger sakligheten ut genom fönstret och politikerna börjar vråla floskler om pizzor och förintelsen, skriver Ola Mårtensson i en kolumn i Västervikstidningen. Nu efterfrågar han en seriös debatt.

Gilla artikeln på Facebook

"Lämna pizzorna och Hitler hemma", lyder rubriken på en roande och ovanligt frispråkig kolumn skriven av Ola Mårtensson i Västervikstidningen.

Mårtenson ger en målande beskrivning av hur lokala politiker agerar när ett SD-förslag om flyktingmottagande kommer upp i kommunfullmäktige.

Någon nämnder sitt vallonska påbrå och hävdar att "om SD hade haft någon makt i början av 1600-talet, då tror jag nog inte att många av oss skulle suttit här".

En annan frågar sig med darrande röst: "Hitler lever, så han kommer tillbaka, ska det bli ett blodbad?"

"Det är bara för dåligt när folkvalda inte klarar av att diskutera sakfrågor utan faller in i ett ovärdigt och allt för fluffigt och floskelrikt argumentationssätt. Saklighet måste gälla - också i svåra frågor. Snälla, till nästa gång när flykting- och invandrardiskussionen drar igång i fullmäktige, lämna vapenexporten, pizzan, vallonerna och Hitler hemma", föreslår Mårtensson.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Analysen: "Statsnära näringsliv" tappar greppet om S

Partiet kampanjar mot vinster i välfärden. Men om S menar allvar eller bara bluffar – som M och SD i invandringsfrågan – återstår att se.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0