Bostadsbubblan

Nyttjad BLT-ventil ger betalningsanmärkning

Publicerad 11 mars 2023 kl 15.41

Ekonomi. Räntehöjningar på ytterligare 2 eller 3 procent ligger i korten när inflationen nu återigen drar iväg. Samtidigt står det klart att den som ansöker om att slippa amortera på sitt bolån med stöd av den så kallade BLT-ventilen kommer att bestraffas med sänkt kreditvärdighet av bankerna.

Dela artikeln

Riksbanken har tidigare flaggat för nya räntehöjningar på uppåt 0,5 procentenheter i april. Men enligt ekonomer kommer myndigheten tvingas höja räntan betydligt mer redan i vår, och senare i år kan räntehöjningar på uppåt tre procent ligga i korten.

Samtidigt löper många lån ut just i år, och då blir räntorna kännbara även för hushåll som haft bundna bolån.

Totalt handlar det om 3.534 miljarder kronor i lån som förfaller i år, enligt LO.

– Givet att hushållen är väldigt högt belånade, cirka 200 procent av deras årliga disponibla inkomst i genomsnitt, så står vi inför en otrevlig överraskning under årets lopp, säger Fredrik Söderqvist som är ekonom på LO, till SVT.

Regeringen har rekommenderat den som inte har råd med räntan att vända sig till sin bank och kräva "amorteringsfritt" med stöd av reglerna för överbelånade bolånekunder, den så kallade BLT-ventilen i lagen om om bank- och finansieringsrörelse.

Men Danske bank är en av flera banker som betraktar en sådan ansökan som en sorts självförvållad betalningsanmärkning, som varar åtminstone i 12 månader.

– Det är lite sunt förnuft. Har jag inte råd att betala amorteringar på lånet jag har så har jag heller inte möjlighet att ta ytterligare lån, säger Jennie Sandén, ekonom på banken, till SVT.

Även Swedbank säger att en ansökan om att få utnyttja BLT-ventilen påverkar kundens kreditvärdighet.

”Ur ett kundperspektiv ska man bara ansöka om amorteringsfrihet om man verkligen behöver det”, skriver Arturo Arques, sparekonom på Swedbank, till SVT.


20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Angreps av skolkamrater. Fick huvudet dunkat i asfalten – gång på gång.0 Plus

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Mer från Ekonomi

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Inflationen sjunker rejält – nu nära målet

"Nu är vi verkligen på väg.". Men några nya räntesänkningar väntas inte i närtid.0 

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0