Pedofildömd Polanski jämför domstol med nazister

Publicerad 11 maj 2017 kl 15.09

Kultur. Regissören Roman Polanski hade "lika stor rätt" att fly USA efter att ha dömts för pedofili som han hade att som ung jude fly Polen efter Hitlers intåg. Det hävdar Polanski själv i ett yttrande till en amerikansk domstol, skriver TT.

Dela artikeln

Det var den 4 april i år som Los Angeles högre domstol avslog Roman Polanskis begäran om att fängelsestraffet mot honom skulle förklaras preskriberat. Polanski dömdes 1978 för att ha förgripit sig på en 13-årig flicka men flydde från USA innan fängelsestraffet kunde verkställas. Han hade dessförinnan fått reda på att påföljden skulle bli 50 års fängelse

USA har sedan dess försökt att få hem den kände regissören, som befunnit sig i Europa utan att utlämnas till USA. År 2010 avslog en schweizisk domstol en amerikansk utlämningsbegäran och i december 2016 meddelade även Polen att man inte tänker skicka hem den uppburne regissören.

Efter våldtäktsdomen har Polanski fått stort stöd av det europeiska etablissemanget, där bland andra Frankrikes kulturminister gjort gällande att USA borde strunta i pedofildomen eftersom regissören har gjort "några av världens bästa filmer". Bland allmänheten har det inte sett lika ljust ut. I samband med utlämningsärendet i Schweiz och Polen ansåg en kraftig majoritet i opinionsundersökningar i både Frankrike och Polen att Polanski borde utlämnas till USA.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

IS-man skulle genomföra terrordåd – i centrala Stockholm

Terrorattack avvärjd. 18-åringen skulle "i Islamiska statens namn injaga allvarlig fruktan hos befolkningen" i Sverige.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0