Oroligheter i Rinkeby.
Läsarbild

Polisens omöjliga uppgift: Många gripna en häktad

Publicerad 24 maj 2013 kl 20.50

Inrikes.Polisen har kritiserats hårt de senaste dagarna för att de inte lyckats få stopp på de kravaller som skakat huvudstaden varje natt sedan i söndags. Allt mer tyder dock på att det inte är polisen som är flaskhalsen utan det svenska rättssystemet.

Gilla artikeln på Facebook

Inklusive oroligheterna natten till idag har ett 25-tal gripits uppger Kjell Lindgren som är pressinformatör på Stockholmspolisen för Fria Tider. Av dessa 25 har endast en häktats hittills, den 18-årige invandrare som igår häktades vid Solna tingsrätt.

18-åringen är misstänkt för mordbranden mot Husby Gård natten till onsdagen. Han är dessutom tidigare dömd för att den 2 maj 2011 ha rånat en glassbil i Uppsala.

Kammaråklagare Andreas Nyberg begärde igår ytterligare en 18-årig invandrare häktad för våldsamt upplopp, en begäran som tingsrätten avslog. Mannen släpptes därför på fri fot i väntan på rättegång, trots situationen i Stockholm de senaste nätterna.

På liknande sätt ser det ut för det stora flertalet av dem som gripits av polisen de senaste nätterna. De flesta släpps antingen på fri fot eller överlämnas till sociala myndigheter. Majoriteten av dem som frihetsberövats har inte ens anhållits, istället är de ute på gatorna och kan delta i nya upplopp redan nästföljande natt.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Nya ÖB skippar Pride

Tecknet i tiden. Föregångarna dansade och sjöng och var extremt engagerade i woke-jippot.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Utländska turister kan varken ta ut pengar eller använda "Swish". "De kan inte förstå hur det kan vara så svårt att få tag på kontanter."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0