Mateusz Morawiecki.

Polsk premiärminister i blåsväder efter utspel om "judiska förövare"

Publicerad 18 februari 2018 kl 10.43

Utrikes. Polens premiärminister Mateusz Morawiecki anklagas för antisemitism efter att ha talat om "judiska förövare" under nazieran vid sidan av förövare från andra nationaliteter, rapporterar RT.

Dela artikeln

Den polska kriminaliseringen av uttalanden som ger Polen skuld för Förintelsen har väckt uppståndelse världen över.

När premiärminister Mateusz Morawiecki under lördagen lät sig intervjuas av en israelisk journalist fick han frågan vad syftet med den nya lagen egentligen är

Morawiecki svarade:

– Det kommer inte vara straffbart eller betraktas som brottsligt att säga att det fanns polska förövare, precis som det fanns judiska förövare, ryska förövare,  ukrainska och tyska förövare.

Han förklarade sedan att det som förbjuds är att att påstå att det fanns "polska förintelseläger" eller att på annat sätt antyda att Polen var medskyldigt till Förintelsen.

Men formuleringen om "judiska förövare" väcker nu en ny storm av vrede, rapporterar RT.

"Den polska premiärministerns uttalande är den äldsta sortens antisemitism. Förövarna är inte offren. Den judiska staten kommer inte tillåta de mördade får skulden för att ha mördats. Jag uppmanar återigen premiärministern att omedelbart återkalla vår ambassadör till Israel", twittrar exempelvis Yair Lapid, partiledare för Knesset-partiet Yesh Atid.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu uppger själv i ett uttalande att Mateusz Morawieckis kommentarer på säkerhetskonferensen i München är "skandalösa", skriver RT.

Enligt Netanyahu visar utspelen på "en oförmåga att förstå historia och brist på känslighet för vårt folks tragedi". Han lovar också att ta upp frågan med sin polske motsvarighet så snart som möjligt.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Israel har inlett massiv bombkampanj mot Damaskus

Angriper nya grannregimen med full kraft. Nu ajourneras rättegången mot Netanyahu på grund av det nya kriget.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0