Presidentens partihögkvarter stormades i Egypten

Publicerad 1 juli 2013 kl 13.54

Utrikes.Det är våldsamma protester på Karios gator i samband med årsdagen av den islamiska presidenten Mohamed Mursis tillträde, rapporterar Reuters.

Gilla artikeln på Facebook

Under måndagsmorgonen stormade protestanter delar av det regerande Muslimska brödraskapets partihögkvarter och satte eld på det. Flera personer sköts i eldstrider mellan personer inne och utanför högkvarteret och enligt sjukhuskällor dog två i sammandrabbningarna och 45 skottskadades.

Sammanlagt under nattens våldsamheter skadades 600 personer och sju dödades.

Tidigare under söndagen samlades hundratusentals människor på det ökända Tahrirtorget för att kräva Mursis avgång. Protesterna har pågått sedan den 29 juni och har lockat miljontals egyptier ut på gatorna.

Enligt Reuters blev ett femtiotal kvinnor på Tahrirtorget utsatta för systematiska sexualbrott under protesterna.


Foto Muslimska brödraskapet Twitter Muslimska brödraskapets partihögkvarter under attack.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0