Arkivbild.

Regeringen satsar 100 miljoner – på museum om Förintelsen

Publicerad 4 september 2018 kl 14.37

Inrikes. Sverige ska få ett eget museum om Förintelsen. Projektet kommer landa på runt 100 miljoner kronor, enligt DN.

Dela artikeln

Det var efter att Max Safir, som satt i koncentrationsläger under andra världskriget, i somras sade till Stefan Löfven att Sverige borde ha ett Förintelsemuseum, som saker och ting började hände.

Statsministern tänkte då att det borde ju Sverige haft för länge sedan. Och enligt Löfven, som han förklarar för DN, är ett sådant museum idag viktigare än någonsin tidigare.

Nu har regeringen "snabbutrett" frågan och givit ett "löfte" om ett museum, skriver DN.

Enligt tidningen har arbetet redan påbörjats och ett färdigt beslut ska finnas på bordet 2020.

Museet ska bland annat bestå av dokument och vittnesmål som redan finns, fanns skingrade i olika arkiv och andra museer.

– Ett museum ska vara permanent och stabilt: jag vill att alla ungdomar i Sverige ska veta att det finns där, och alla vuxna också, säger Max Safir till DN.

Var byggnaden kommer ligga är ännu inte klart, men slutnotan väntas landa på runt 100 miljoner kronor.

Max Safir var en av dem som i våras syntes i Bonniers censurhets mot Google, som bland annat ledde till att nätjätten raderade en hemsida med en lista över inflytelserika judar i Sverige från sin sökstjänst. Google tog också bort sökförslag om att "förintelsen är en bluff"

– Det påminner om tiden före nazismen och om nazismen... Jag blir jättebesviken. Och arg, sade Max Safir till Expressen i samband med censuren.


Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Integrationsförebild vägrade släppa fram ambulans vid hjärtstopp – döms

”Kändisarnas favoritchaufför” fälls. Mediehyllade taxiföraren Muhamed Dzinic hånskrattade och körde sakta när ambulansen försökte komma fram.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0