Almedalen 2017
Arkivbild.

Riksdagspartierna vill hindra NMR hyra mark under Almedalsveckan

Publicerad 4 maj 2017 kl 14.33

Inrikes. Samtliga riksdagspartier uppmanar nu Region Gotland att inte hyra ut markplats till Nordiska motståndsrörelsen (NMR) under Almedalsveckan i sommar. Partierna skriver i ett gemensamt uttalande att NMR är en antidemokratisk och våldsbejakande organisation som inte hör hemma där.

Dela artikeln

Förra veckan meddelade arrangörerna bakom Almedalsveckan att de ändrat sina regler för att stoppa Nordiska motståndsrörelsen från att medverka i politikerveckans officiella program.

Dock kunde de inte stoppa den nationalsocialistiska organisationens möjlighet att vara på offentlig mark.

Men nu vill riksdagspartierna, som är så kallade huvudarrangörer för Almedalsveckan, att Region Gotland inte hyr ut någon mark till Nordiska motståndsrörelsen. Enligt politikerveckans hemsida ingår också Sverigedemokraterna i gruppen av huvudarrangörer.

"Som huvudarrangörer uppmanar vi Region Gotland att inte upplåta mark åt NMR eller andra antidemokratiska och våldsbejakande organisationer under Almedalsveckan", skriver partierna i ett uttalande till Region Gotland enligt TT.

Region Gotland uppges kunna avgöra vilka som får markplats i Almedalen.

Leif Dahlby (S), årets ordförande för huvudarrangörerna, säger till TT att riksdagspartiernas representanter är eniga om kravet på att stoppa NMR från att hyra mark. Han påpekar dock att beslutet är upp till Region Gotland, men hoppas att det kommer ske, om inte detta året så nästa.

Även om markplats upplåts av Region Gotland är det polisen som bestämmer om Nordiska motståndsrörelsen ska få demonstrationstillstånd under Almedalsveckan.


Nyheter från förstasidan

Damlandslaget utslaget efter att ha knäböjt för George Floyd

PK-fiasko för Sverige i fotboll-EM. Inte heller pride-armbindeln förmådde rädda kvar svenskorna i mästerskapet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Näringslivsikonen Percy Barnevik död

Förre ABB-bossen fick en stroke.. Känd för pensionsuppgörelse på 900 miljoner kronor.0 

Stort antal vapen förbjuds vid jakt – här är listan

Inte bara AR-15.. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0