Skolskjutning i USA

Publicerad 18 maj 2018 kl 18.02

Utrikes. En skolskjutning har inträffat i Santa Fe, Texas, och kostat minst åtta personer livet. Det rapporterar flera amerikanska medier.

Dela artikeln

Skytten uppges vara gripen och vara en elev på skolan. Ytterligare en person har omhändertagits av polis, skriver Vox.

Den exakta dödssiffran är inte känd, men antas vara mellan åtta och tio personer. Den inkluderar både vuxen personal och andra elever.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Brittisk advokat berättar om svenske miljardären. Marcus Wallenberg nekar samtidigt till att ha bilat genom Sverige med Epstein.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0