Sandra, 17.
Privat

Sköt ihjäl flickvän – frias från mord

Publicerad 18 januari 2013 kl 19.29

Inrikes.Den 19-årige man som riktade sin pistol mot sin flickväns huvud och sedan sköt ihjäl henne frias från mordanklagelserna och döms till två år och åtta månaders fängelse för vållande till annans död, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i augusti förra året som 19-åringen sköt sin ett år yngre flickvän Sandra i huvudet så att hon avled. Sandra träffades på nära håll, 5 till 10 centimeter, och hade båda ögonen stängda när hon träffades av skottet. Trots det hävdar mannen att det var ett så kallat vådaskott.

Mannen larmade själv polisen, men hade flytt från lägenheten och tagit pistolen med sig när polis kom till platsen.

– Jag måste ju gömma pistolen för att i värsta fall behöver jag den en vacker dag för att skydda mig själv när jag kommer ut, påstod han i förhör.

Pistolen var ett illegalt vapen.

Attunda tingsrätt har helt gått på mannens linje och menar att det troligen rör sig om ett vådaskott och inte mord, men åklagaren uppger att han kommer att överklaga.

– Skottavståndet är någonstans mellan 5 och 10 centimeter. Det här kan inte ha att göra med ett vådaskott. Jag kommer med all säkerhet att överklaga domen, säger han till Aftonbladet.

Sandras familj är mycket kritiska mot domen och menar att det är "ett hån" mot henne och hennes mor menar att "svensk rättvisa är ett skämt."


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Styckmördare byter kön igen – flyttas till kvinnofängelse

Har tröttnat på att vara man och sitta i mansfängelse. Nu utnyttjar "Leona Svensson" Kristerssons könsbyteslag för att få slippa.0 

Ekonominyheter

Coop höjde priserna mest under 2025

Stora skillnader mellan matkedjorna.. Så mycket ökade priserna under förra året.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Knarkmisstänkta SD-kvinnan var narkotikaspanare hos polisen

"Det var faktiskt det roligaste jag gjort.". Nya bisarra detaljerna om politikern och ex-polisen Katja Nyberg (SD).0 

IF Metall-topp åtalas för strypmord

Kvinnans lik dumpades i sjö.. Fackordföranden Juha Marttila, 56, nekar till brott.0 

Gettoinvandrare tycker invandringen gjort Sverige bättre

Tydlig majoritet i "utsatta områden" svarar ja.. Anser sig samtidigt själva vara "svenskar" – fast med en annan kultur.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0