SVT:s webbsida blockerad i Etiopien

Publicerad 23 september 2012 kl 01.42

Politik.Den svenska statstelevisionens hemsida har blivit blockerad i Etiopien, skriver SVT på sin hemsida.

Gilla artikeln på Facebook

Skälet till blockeringen är att den etiopiska regeringen anser att SVT vinklar och ljuger för mycket om de terrordömda journalisterna Martin Schibbye och Johan Persson.

– Etiopien är ytterst obekväma med den information vi har publicerat i våra inslag. De vet att vi kommer att publicera mer, säger reportern Johan Ripås till Svt.se.

Johan Ripås har tidigare fått kritik av Granskningsnämnden för sina vinklingar och missvisande inslag i Sveriges Television.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Zelenskyjs hemliga möten med FBI oroar – tros kräva ny amnesti för korruption

Allierades oro: Vill få behålla stödpengar på vift. Nu förhandlar USA:s brottsbekämpande myndigheter direkt med Zelenskys högsta höns.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0