Syrien får skulden för terrorattentat i Turkiet

Publicerad 12 maj 2013 kl 20.26

Utrikes.Den syriska regeringen fick idag skulden för ett terrorattentat i den turkiska staden Reyhanli, på gränsen till Syrien, under lördagen.

Gilla artikeln på Facebook

I terrorattentatet exploderade två bilbomber med 15 minuters mellanrum skriver The Guardian. 43 människor uppges ha dödats och 140 skadats, enligt Associated Press.

Reyhanli pekas ut som en stad som fungerar som transitstation för vapen som smugglas till rebellerna i Syrien. Det är även en stad genom vilken många militanta muslimer reser in i Syrien för att ansluta sig till rebellerna i landet.

Det har tidigare spekulerats i att kurder skulle kunna ligga bakom attentatet, en teori som bland andra den turkiske premiärministern Recep Tayyip Erdogan framfört.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ny supervärme drar in söderifrån

Vi kan få en "tropisk natt". En kraftig värmebölja när juni går mot sitt slut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0