Tennisexpert på SVT begår åsiktsbrott

Publicerad 4 juli 2012 kl 15.44

Inrikes.SVT:s expertkommentator i tennis, Janne Gunnarsson, har hamnat i blåsväder efter att ha uttryckt otillåtna politiska uppfattningar i en kommentar på Facebook. TV-sporten vill idag inte uttala sig om vad den eventuella påföljden kan bli.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i måndags som SVT hade ett inslag om att regeringen stänger dörren för stora idrottsmästerskap i Sverige.

En medarbetare på SVT gjorde följande inlägg på Facebook om inslaget:

”I regeringsförklaringen lovade Fredrik Reinfeldt att verka för att Sverige ska får stora internationella tävlingar. Det verkar inte som om hans idrottsminister (Lena Adelsohn Liljeroth) hörde det”.

Då ska SVT:s expertkommentator och den förre storspelaren Janne Gunnarsson haft följande att tillfoga i en kommentar, enligt Aftonbladet:

”Pengarna räcker inte när vi ska ge 27000 nyinflyttade somalier socialbidrag !!! Puh.”

Det är oklart varifrån siffran 27000 kommer ifrån, då det i debatten vanligtvis laboreras med betydligt större tal. Kritiken som följde tog dock fasta på att Gunnarsson hade brutit mot något slags internt förbud att jämföra olika budgetposter i regeringens politik med varandra.

– Det är helt oacceptabelt att uttrycka sig på det viset. Just att ställa en av de svagaste grupperna vi har i det här samhället mot stora idrottsevenemang, det är en jämförelse som inte låter sig göras över huvud taget, säger SVT:s sportchef Per Yng till Sportbladet.

Huruvida den här överträdelsen kommer att leda till några konsekvenser för Janne Gunnarsson och SVT:s tennispublik är ännu för tidigt att säga enligt Per Yng.

– Jag ser allvarligt på det här måste jag säga. Men vad det kommer att betyda kan jag inte säga i nuläget.

Sportchefen antyder emellertid i slutet av samtalet med Aftonbladet att det kan finnas en möjlighet att förlåta ett åsiktsbrott av den här karaktären, om man är snabb med att idka självkritik.

– Det som är förmildrande är ju naturligtvis att Janne, när han tänkt efter och insett det orimliga själv, plockade bort inlägget, avslutar Per Yng.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Teorin: Lars Trägårdh knarkade upp kulturkanon-pengarna

Måste ha bett ChatGPT skriva kanonen.. Jonas Gardell tror slarvet beror på AI och dålig arbetsdisciplin.0 

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0