Tennisexpert på SVT begår åsiktsbrott

Publicerad 4 juli 2012 kl 15.44

Inrikes.SVT:s expertkommentator i tennis, Janne Gunnarsson, har hamnat i blåsväder efter att ha uttryckt otillåtna politiska uppfattningar i en kommentar på Facebook. TV-sporten vill idag inte uttala sig om vad den eventuella påföljden kan bli.

Gilla artikeln på Facebook

Det var i måndags som SVT hade ett inslag om att regeringen stänger dörren för stora idrottsmästerskap i Sverige.

En medarbetare på SVT gjorde följande inlägg på Facebook om inslaget:

”I regeringsförklaringen lovade Fredrik Reinfeldt att verka för att Sverige ska får stora internationella tävlingar. Det verkar inte som om hans idrottsminister (Lena Adelsohn Liljeroth) hörde det”.

Då ska SVT:s expertkommentator och den förre storspelaren Janne Gunnarsson haft följande att tillfoga i en kommentar, enligt Aftonbladet:

”Pengarna räcker inte när vi ska ge 27000 nyinflyttade somalier socialbidrag !!! Puh.”

Det är oklart varifrån siffran 27000 kommer ifrån, då det i debatten vanligtvis laboreras med betydligt större tal. Kritiken som följde tog dock fasta på att Gunnarsson hade brutit mot något slags internt förbud att jämföra olika budgetposter i regeringens politik med varandra.

– Det är helt oacceptabelt att uttrycka sig på det viset. Just att ställa en av de svagaste grupperna vi har i det här samhället mot stora idrottsevenemang, det är en jämförelse som inte låter sig göras över huvud taget, säger SVT:s sportchef Per Yng till Sportbladet.

Huruvida den här överträdelsen kommer att leda till några konsekvenser för Janne Gunnarsson och SVT:s tennispublik är ännu för tidigt att säga enligt Per Yng.

– Jag ser allvarligt på det här måste jag säga. Men vad det kommer att betyda kan jag inte säga i nuläget.

Sportchefen antyder emellertid i slutet av samtalet med Aftonbladet att det kan finnas en möjlighet att förlåta ett åsiktsbrott av den här karaktären, om man är snabb med att idka självkritik.

– Det som är förmildrande är ju naturligtvis att Janne, när han tänkt efter och insett det orimliga själv, plockade bort inlägget, avslutar Per Yng.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Inrikes

Återvunnen plast full med gifter och orsakar hormonrubbningar

Nedslående resultat i ny svensk studie.. Och när plasten är återvunnen går det inte att veta vilket gift man får.0 

Över 900 dömda håller sig undan fängelsestraffet

Har gått under jorden.. Men färsk lagstiftning gör att fängelsestraffet aldrig preskriberas.0 

Bulletins karta visar var pedofiler och invandrare bor

Har tagit fram interaktiv "Brottskarta".. "I Sverige prioriteras förbrytarens rätt till privatliv över barns säkerhet."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0