Tre befaras omkomna i brand

Publicerad 6 oktober 2012 kl 14.04

Inrikes.Tre personer befaras ha omkommit i en husbrand i Ellös på Orust uppger polisen. En förundersökning gällande grov mordbrand har inletts under förmiddagen.

Gilla artikeln på Facebook

Branden startade igår kväll och hade ett snabbt händelseförlopp. Det har efter polisförhör kommit fram att sex personer befann sig i huset när branden startade och att tre av dessa lyckades ta sig ut. De övriga tre befaras ha omkommit i lågorna.

Polisens tekniker arbetar just nu på platsen för att utreda brandorsaken samt för att hitta de personer som dessvärre inte tycks ha tagit sig ut ur det brinnande huset i tid.

Enligt polisen är åtta personer skrivna på adressen medan fastighetsägaren påstår att det bara är tre av dessa som bor i huset.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0