Donald Trump mötte Jack Dorsey i Vita huset på tisdagen.

Trump kallade Twitters vd till Vita huset

Publicerad 24 april 2019 kl 09.55

Media. Donald Trump hade under tisdagen ett möte med Twitters vd Jack Dorsey. Den amerikanska presidenten ska då ha krävt svar om varför Twitter censurerar konservativa och varför så många av hans egna följare på plattformen har försvunnit.

Dela artikeln

Många Twitter-användare på högerkanten har den senaste tiden noterat att de systematiskt blir av med sina följarkonton. En användare kanske får 10 nya följare, men samtidigt försvinner 6 gamla följare mystiskt.

USA:s president Donald Trump är en av dem som uppger sig ha drabbats av fenomenet. Och under ett möte med Twitter-vd:n Jack Dorsey ägnade Trump "avsevärd tid" åt att diskutera frågan, uppger en källa till Reuters.

Inför mötet twittrade presidenten att Twitter behandlar honom illa som republikan.

"De tar konstant bort folk från min lista. Omfattande klagomål från många", skriver han och konstaterar att hans följarantal skulle vara mycket högre om "Twitter inte spelade sitt politiska spel".

Twitter har försvarat sig med att de nyligen inledde en kampanj för att ta bort "misstänkta konton".

I ett uttalande skriver företaget att Dorsey hade ett "konstruktivt möte" med Trump och att bland annat opioidkrisen diskuterades.


Skandalen avslöjas av Riks. Mannen och hans släktingar terroriserar omgivningen – men ministern tar dem i försvar.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Svenskt ja till att ta notan när Trump skickar vapen till Ukraina

"Sverige kommer att bidra", meddelar Tidögänget omedelbart. Skattebetalarna i Europa får stå för miljardkostnaderna, berättar nöjd Trump.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Var otrogen på krogtoalett i Malmö. Sambon misshandlade offret brutalt – och kvinnan falskanmälde honom.0 Plus

Mer från Media

SVT hånas för sina skräckröda väderkartor

"Jorden brinner" och "helvetet är här".. Men egentligen är det bara helt normal svensk sommarvärme.0 Plus

Riks klandras för rapportering om Expressen-kvinna som hade polissex

Gick över gränsen, enligt Mediernas Etiknämnd.. Journalisten "hade ingen tung chefsroll", så allmänintresset var "mycket lågt".0 

"Långt över gränsen" när Aftonbladet ringde upp Örebro-skyttens far

Klandras för obehagliga intervjun.. Pappan hamnade i kliniskt chocktillstånd efter att ha lagt på luren.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0