Terrordådet i Tunisien

Tunisisk attentatsman känd av myndigheterna

Publicerad 19 mars 2015 kl 12.16

Utrikes. En av de två attentatsmän som igår sköt ihjäl 19 personer vid ett terrordåd mot ett museum i Tunisien var tidigare känd av den tunisiska underrättelsetjänsten.

Dela artikeln

Det sade tunisiens premiärminister Habib Essid idag på morgonen, rapporterar AP. Sammanlagt dog 21 personer i terrordådet, däribland de två attentatsmännen och en polisman, medan minst 44 uppges ha skadats.

Många av offren var turister som tidigare anlänt till Tunisiens huvudstad Tunis med två kryssningsfartyg. Bland dödsoffren fanns turister från Japan, Italien, Colombia, Spanien, Australien, Polen och Frankrike.

De båda attentatsmännen, som identifierats som identifierats som Yassine Laabidi och Hatem Khachnaoui, tros ha kopplingar till muslimsk extremism. I Tunisien beräknar man att det finns omkring 2000 militanta muslimer som krigat för Islamiska staten i Irak och Syrien för att sedan återvända hem som potentiella inhemska terrorister.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Hård censur i släppta Epstein-dokument

"Bara en bråkdel av bevisningen".. Nu anklagas Trump för att censurera i strid med lagen.0 

Trump öppnar för att starta krig mot Venezuela

"Han vet exakt vad jag vill ha.". Fredspresidenten har efter mindre än ett år i Vita huset redan hunnit bomba en lång rad olika länder.0 

Kushner drar sig ur lyxbygge på Nato-bombad mark

Efter kontroversen i Belgrad.. Området demolerades när Nato dödade 500 civila serber år 1999.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0