Recep Erdogan.

Turkiska styrkor har gått in i Syrien

Publicerad 9 oktober 2019 kl 16.49

Utrikes. Turkiska styrkor har nu korsat gränsen till norra Syrien efter USA:s tillbakadragande från området. Det bekräftar Turkiets president Recep Erdogan.

Dela artikeln

Erdogan skriver på Twitter att den militära insatsen, som han kallar "Operation fredsvår", är riktad mot kurdiska PKK/YPG och Islamiska staten.

"Vårt uppdrag är att förhindra att det bildas en terrorkorridor över vår södra gräns, och att skapa fred i området", twittrar den turkiske presidenten.

Turkiska stridsplan har redan börjat bomba delar av nordöstra Syrien, skriver BBC News.

Mustafa Bali, talesman för kurdiska SDF, uppger att det råder "enorm panik" bland folk i regionen.

Turkiets regering upger sig vilja bilda en säkerhetszon i norra Syrien dit de miljontals syriska flyktingar som tagit sig till Turkiet och Europa kan repatrieras. Turkiet lovar att förse området, som ska vara demokratiskt styrt, med bostäder, sjukhus och skolor.

Det turkiska intåget i Syrien möjliggörs av att USA:s president Donald Trump plötsligt beslutat att dra tillbaka de amerikanska styrkorna från området.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

I dessa 15 kommuner är svenskar redan i minoritet

Nya "migrationskartan" visar snabba trenden. Även i stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0