Raskravallerna i USA
Vandaliserad polisbil i Ferguson.

Två polismän skjutna i Ferguson

Publicerad 12 mars 2015 kl 14.08

Utrikes. Två polismän uppges tidigt idag på morgonen ha blivit skjutna i samband med nya raskravaller i St. Louis-förorten Ferguson.

Dela artikeln

De båda polismännen, 32 och 41 år gamla, träffades i ansiktet respektive axeln och är, enligt polisen, allvarligt men inte livshotande skadade. På Twitter skriver polismyndigheten att de båda polismännen sköts ned när de befann sig utanför polisstationen och att man är övertygade om att de var medvetet utvalda måltavlor.

De senaste dagarna har nya rasrelaterade oroligheter och kravallet blossat upp runt om i USA efter att polismannen Darren Wilson friats från brott av USA:s justitiedepartement. Den tidigare hyllade Wilson sköt i augusti förra året ihjäl en afroamerikansk rånare som precis rånat en närbutik, men tvingades trots det bort från sin arbetsplats i ett desperat försök att blidka uppretade afroamerikaner.

Oroligheterna i landet har spätts på ytterligare efter att en svart tonårskille tidigare i månaden skjutits ihjäl i samband med ett polisingripande i staden Madison i Wisconsin. Myndigheterna i Madison valde att agera annorlunda än polisen i Ferguson och hängde omedelbart ut den inblandade polismannen med namn och bild – trots att det mesta tyder på att han agerade korrekt och sköt i självförsvar efter att själv ha blivit attackerad.

Polisen i Ferguson gjorde istället tvärtom och försökte länge skydda Wilsons identitet eftersom man ansåg att en polisman som agerat korrekt i tjänsten inte skulle behöva hängas ut och bli hotad. Det beslutet har sedan dess blivit hårt kritiserat för av vänsterliberala krafter i USA.


Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Stor debatt i statsradion. Kallas för skattefinansierade marxister av schackexpert.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA kräver att Stockholm slutar vara PK: "Helt bisarrt"

Har fått tio dagar på sig att avsluta sina woke-satsningar. "Det tänker vi absolut inte göra, det är tvärtemot allt vi står för."0 

Ekonominyheter

Gängen tar över allt större del av ekonomin

Driver apotek, bygger vägar och styr i vården.. Den kriminella ekonomin uppskattas nu omsätta upp till 150 miljarder kronor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Rwanda kan ta emot USA:s oönskade invandrare

"Vi är i diskussioner med USA.". Afrikanska landet erbjuder sig återigen att ta över invandrare från västvärlden.0 

AFD kräver nyval efter Merz-fiaskot

Partiet fröjdas efter omröstningen.. Nu pekas Friedrich Merz ut som sämsta kanslerkandidaten någonsin.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Rekordmånga svenskar läser böcker. Majoritet läser dagligen.0 

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0