Örebro flygplats.

Ungdomar tog sig in i flera flygplan

Publicerad 3 mars 2019 kl 10.01

Inrikes. Sex personer, fyra män och två kvinnor födda 1999-2001, greps i natt efter att ha gjort intrång på Örebro flygplats. Väl inne ska de även ha tagit sig in i flera flygplan.

Dela artikeln

Flera polispatruller skickades Örebro flygplats sedan polisen efter midnatt hade larmats om intrången. 

Anmälaren bevittnade hur de misstänkta personerna satte sig i två bilar och lämnade platsen. I samma stund anlände polisen och bilarna kunde stoppas. 

Sex personer, födda mellan 1999-2001, greps på plats. Det rör sig om fyra män och två kvinnor.

– Först har man ju tagit sig in på flygplatsen, det är ju ett brott i sig. Sen har man vad jag förstår varit in i ett antal plan, säger polisens presstalesperson Stefan Dangardt till P4 Örebro.

Efter förhör tidigt på söndagsmorgonen släpptes alla utom en, en 19-årig man, som anhölls av åklagare vid 05-tiden.

Flygplatsen utgör ett skyddsobjekt enligt skyddslagen, och den som obehörigen tillträder ett sådant kan dömas för obehörigt tillträde till skyddsobjekt ett brott som kan ge upp till två års fängelse.

– Det är allvarligt när människor tar sig in på en flygplats, säger Örebro Airports vd, Mikael Smedberg, till P4 Örebro.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur