USA-Kuba

USA har återupptagit diplomatiska relationer med Kuba

Publicerad 20 juli 2015 kl 13.16

Utrikes. Natten till måndagen återupptog USA officiellt sina diplomatiska relationer med Kuba.

Dela artikeln

© Marie Harf

Den kubanska flaggan sätts upp vid det amerikanska utrikesdepartementet.

De båda länderna bröt sina diplomatiska kontakter med varandra 1961 under John F. Kennedys presidentskap. Kontakterna bröts sedan Fidel Castro gripit makten i en väpnad kommunistisk revolution som kom att göra den militäre befälhavaren Che Guevara till en hyllad och idoliserad socialistikon.

Åren efter revolutionen slogs en motrevolution, som delvis understöddes av USA, brutalt ned av den nya kommunistregimen. USA valde då att helt bryta kontakten med det kommuniststyrda landet och införde samtidigt en handelsembargo mot det.

Men nu, över femtio år senare, har de båda länderna bestämt sig för att återuppta de diplomatiska förbindelserna. Det skedde under natten till måndagen utan särskilt mycket pompa och ståt genom att några vaktmästare på det amerikanska utrikesdepartementet tidigt på morgonen satte upp en kubansk flagga i det flaggspel som finns på departementet för alla de länder som USA har diplomatiska relationer med.

En av dem som förevigade ögonblicket var Marie Harf som är pressekreterare åt utrikesminister John Kerry. Hon tog en bild på "ceremonin" med sin mobilkamera och laddade upp den på Twitter.

Under måndagen förväntas en amerikansk beskickning i Kubas huvudstad Havanna annonsera ambassadstatus, men någon amerikansk flagga kommer inte att vaja över byggnaden förrän i augusti i år när utrikesminister Kerry besöker Kuba för en officiell flagghissningsceremoni, rapporterar AP.

USA:s president Barack Obama har under sin regeringstid arbetat hårt för att få tillstånd en normalisering av kontakterna med Kuba. Några av de hinder som funnits på vägen är amerikanen Alan Gross som suttit fängslad på Kuba anklagad för spioneri och ett antal kubaner som suttit fängslade i USA på likvärdiga anklagelser. Sedan bland annat Gross och kubanerna släppts på fri fot kunde man komma vidare i förhandlingarna.

Än så länge har USA dock inte hävt sitt handelsembargo mot Kuba och ett hävande av det embargot är något som står högt upp på prioriteringslistan för den kubanska regeringen.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0