John Bolton.

USA hotar bomba Syrien igen

Publicerad 25 augusti 2018 kl 09.21

Utrikes. USA varnar nu Ryssland för att Syrien kommer bombas igen om landets president Bashar al-Assad använder "kemiska vapen", rapporterar Bloomberg News.

Dela artikeln

USA kommer slå till mot Syrien hårdare än någonsin om den syriske presidenten Bashar al-Assad använder kemiska vapen för att återta de sista delarna av landet.

Den varningen riktar nu Donald Trumps säkerhetsrådgivare John Bolton till Ryssland.

Han ska ha uttalat varningen direkt till sin ryske motsvarighet Nikolai Patrushev under ett möte i Genève på torsdagen.

USA påstår sig ha uppgifter att Assad "kan använda kemiska vapen när han försöker återta ett av landets sista rebellkontrollerade områden".

Bolton har även offentligt hotat att slå till mot Syrien.

– Vi är såklart oroade över möjligheten att Assad kan använda kemiska vapen igen. Bara så det inte råder någon förvirring: om den syriska regimen använder kemiska vapen kommer vi att reagera mycket starkt, sade han under en presskonferens i Jerusalem i onsdags, enligt AFP.

Men eftersom USA inte kunnat bevisa tidigare påstådda gasattacker i Syrien tolkar vissa John Boltons uttalande som en uppmaning till islamistiska terrorgrupper att utföra "false flag"-attacker i landet. Den 14 april genomförde USA ett massivt bombanfall mot syriska regeringsanläggningar för en påstådd kemvapenattack i Douma. I juli visade dock en rapport från FN:s kemvapenorganisation OPCW, som skickats till Syrien för att hitta bevis för giftattacken i efterhand, att spår av sarin helt saknades på platsen. OPCW-rapporten mörkades i media. Video från ett sjukhus i Douma där personer blev sprutade med vapen, och som spreds över hela västvärlden, visade sig ha varit iscensatt.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Shein sålde barnsexdocka – hotas med åtal

Produkten väcker stor vrede. Nu kan Frankrike förbjuda kinesiska e-handelsjätten.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Iran: Inget samarbete med USA så länge de stöder Israel

Ayatollans nya bud.. "Samarbete är inte möjligt så länge USA fortsätter att stödja den fördömda sionistregimen."0 

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Antisemitismen i USA kan splittra Republikanerna

Ted Cruz varnar för "existentiell kris" för partiet.. "De senaste sex månaderna har jag sett mer antisemitism i högern än jag gjort under hela mitt liv."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0