Drönaren MQ-9 Reaper.

USA offentliggör drönarpolicy

Publicerad 6 augusti 2016 kl 23.21
Av Mattias Albinsson

Utrikes. USA har offentliggjort sin policy kring så kallade drönare, skriver AP.

Dela artikeln

De tre år gamla riktlinjerna, som trädde i kraft i maj 2013 , reglerar hur den amerikanska militären ska agera när drönare används för att attackera terrorister i konfliktområden utanför USA. Dokumentet har tidigare varit topphemligt men har nu till större delen offentliggjorts.

Offentliggörandet kommer sedan lobbygruppen American Civil Liberties Union (ACLU) gått till domstol och begärt att få ta del av policyn. ACLU har fått ta del av en maskad version av det 18-sidiga dokumentet och lagt upp det på sin hemsida.

Av policyn framgår att den amerikanska militären endast får attackera mål på marken med drönare när det är "nära visshet" att det man skjuter på är terrorister. Lika säkra behöver man vara på att "icke-kombatanter" inte skadas eller dödas i attacken.

– Som presidenten har sagt; "nära visshet" är den "högsta standard vi kan sätta", kommenterar Ned Price, talesman för Vita husets nationella säkerhetskommitté.

ACLU säger dock att de saknar ett tydliggörande om det finns tillfällen då undantag görs från riktlinjerna eller om president Barack Obama någon gång gett militären dispens från dem. Av sista avsnittet i policyn framgår att den inte på något sätt är juridiskt bindande för USA.

Jameel Jaffer, som är biträdande juridisk chef för ACLU, konstaterar att det finns gott om journalister, människorättsobservatörer och andra ögonvittnen som dokumenterat fall där ett stort antal civila dödats av USA:s drönarattacker. De vittnesmålen tycks stå i skarp kontrast till president Obamas riktlinjer för drönarna.


"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Trump öppnar för att starta krig mot Venezuela

"Han vet exakt vad jag vill ha.". Fredspresidenten har efter mindre än ett år i Vita huset redan hunnit bomba en lång rad olika länder.0 

Kushner drar sig ur lyxbygge på Nato-bombad mark

Efter kontroversen i Belgrad.. Området demolerades när Nato dödade 500 civila serber år 1999.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0