Yttrandefrihet i USA hindrar svensk jakt på "näthatare"

Publicerad 29 maj 2015 kl 07.22

Inrikes. Den svenska polisen har stora svårigheter med att utreda misstänkta fall av "hets mot folkgrupp" på Facebook, varnar statliga SVT. Anledningen är att den sociala nätverksajten är baserad i USA, som har yttrandefrihet och saknar liknande åsiktslagar.

Dela artikeln

Anders Ahlqvist, kriminalkommissarie och it-brottsspecialist, berättar för SVT att polisen sedan 2013 inte ens längre försöker få ut information från Facebook som rör hets mot folkgrupp. Han beskriver det som helt meningslöst eftersom USA inte har en liknande lag och dubbel straffbarhet gäller.

– Deras yttrandefrihet är mycket mer vidsträckt. Vi som har jobbat länge med det här har lärt oss och accepterat att vi inte får ut information som rör hets mot folkgrupp, säger Anders Ahlqvist.

Mellan 1 december 2013 och mitten av november 2014 begärde polisen ut information av Facebook i 402 ärenden. Av dem rörde 180 fall så kallat "näthat" – dock inte hets mot folkgrupp.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0