" /> " /> " />

Åklagaren i Kortedala­målet: Vittnena ljuger under ed

Publicerad 5 september 2012 kl 14.45

Inrikes.Två av de invandrar­pojkar som kallats som vittnen i det så kallade Kortedalamålet anklagas nu för mened av åklagaren.

Gilla artikeln på Facebook

- Vi kan inte stillasittande sitta och acceptera att de här killarna ljuger så flagrant inför rätten, säger kammaråklagare Carl-Henrik Andersson till Göteborgs-Posten.

Straffet för mened är fängelse i högst åtta år. Barn döms dock inte till fängelse i Sverige.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Folkutbytet

Videon väcker uppståndelse. "Svenskar och svenska flaggor var i princip obefintliga."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Åkesson sågar Bohlin-cirkus: "Ni bad om det här"

Kritiserar politikernas plötsliga problem med invandringen. Sågar tanken på att vanligt folk skulle vara "mindre skyddsvärda" mot "mellanösternbeteende".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0