"Allahu akbar" – här hyllas islamism av feministerna

Publicerad 23 januari 2017 kl 11.22
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Feminism + islamism = sant. Åtminstone enligt de feminister som demonstrerade i Berlin under helgen i protest mot att Donald Trump svurits in som ny president i USA.

Dela artikeln

Den politiska manifestationen inleddes med att demonstranterna skanderade "pussy grabs back". Men plötsligt ställde sig en av feministerna och skrek "Allahu akbar" i en megafon likt en muslimsk böneutropare medan resten av de framförallt kvinnliga demonstranterna runt omkring lyssnade andaktsfullt.

Det islamistiska stridsropet som betyder "Allah är störst" förknippas starkt med terrorism men även övergrepp på kvinnor i Mellanöstern. Tusentals yazidiska och kristna kvinnor har de senaste åren våldtagits, kidnappats och sålts som sexslavar av islamister i Syrien och Irak.

Videon från demonstrationen med Allahu akbar-skrikandet har spridits via den ryska nyhetsbyrån Ruptly och dess tjänst Ruptly Stringer. Demonstrationen var en av alla de Women's March-demonstrationer som hölls världen över den gångna helgen.

På sin Facebooksida skriver arrangörerna av demonstrationen att de "inte kommer vila förrän kvinnor har jämställdhet och jämlikhet på alla nivåer av ledarskap i samhället".


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Bombterror bakom sänkta bostadspriser

Tydligt samband.. Effekten är statistiskt säkerställd, enligt ekonomer.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0 

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0