Allt sämre villkor på Wall Street

Publicerad 20 februari 2015 kl 20.26

Ekonomi. Personal på banker världen över får gå från sina anställningar när regleringar och ökade krav på kostnadskontroll tvingar bankerna att se över sina utgifter.

Dela artikeln

Bankerna i det kända finansdistriktet Wall Street blir mindre och mindre.

Det är världen över en genomgående trend att bankerna skär ner på sin bemanning som en följd av nya regleringar och minskade vinster.

Nedskärningarna sker bland annat inom världens tio största investmentbanker, där 2.100 medarbetare har fått lämna sina arbeten sedan förra året.

Huvuddelen av nedskärningarna har drabbat bankirer, börshandlare, försäljare och analytiker. Områden som inte är drabbade är webbsäkerhet och IT.

Business Insider rapporterar att de nya arbetsmiljövillkoren för bankanställda är här för att stanna och att ökade krav på kostnadskontroll kommer att styra över personalsammansättningen även vid högkonjunktur.


Ekonominyheter

Stockholmsbörsen väntas falla imorgon – men inte detta bolag

Trump skapar osäkerhet bland USA:s allierade.. Svenska jätten vinnare när Grönland kraschar förtroendet för amerikansk försvarsindustri.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0