Korankravallerna
Arkivbild.

Arabvärlden fördömer Sverige: Rasistiskt land

Publicerad 19 april 2022 kl 15.30

Utrikes. En rad arabstater fördömer koranbränningarna i Sverige – och på sociala medier kokar den arabiska vreden mot det skandinaviska landet, rapporterar Sveriges Radio. Samtidigt angrips Rasmus Paludan nu av det svenska utrikes­departe­mentet, som uppger sig ha "förståelse" för muslimers reaktioner.

Dela artikeln

Att Sverige gav tillstånd och polisskydd till islamkritikern Rasmus Paludans manifestationer väcker stor ilska i Mellanöstern.

Arabländer som Jordanien, Bahrain, Kuwait, Oman och Irak har fördömt koranbränningarna.

Det har även Al Azhar, sunni-islams främsta lärosäte, som dessutom uppmanar till internationell lagstiftning mot "skändandet av religioners helighet", enligt SR.

"Arga kommentarer på sociala medier kallar Sverige rasistiskt och hycklande. Allt gott vi hört om Sverige är lögn, skrev en man", rapporterar den statliga radion.

"De ger en högerextrem islamofob polisskydd. De skulle aldrig låta honom förbanna det judiska folket såsom han förolämpar muslimer", skriver en annan person på Twitter.

I lördags kallade Iraks utrikesdepartement upp en representant från Sveriges ambassad i Bagdad. Enligt det irakiska utrikesdepartementet kan händelserna kan få "allvarliga följder".

UD: "Något helt annat"
Svenska UD vill inte kommentera vad som sades under mötet, men tar starkt avstånd från Rasmus Paludan.

"Vi har stor förståelse för att muslimer har tagit illa vid sig av de här manifestationerna. Den svenska regeringen står inte på något sätt bakom de islamfientliga meningsyttringar som enskilda personer har gett uttryck för under manifestationerna", skriver UD enligt Expressen.

Att demonstrera och uttrycka sin åsikt är visserligen en grundlagsskyddad rättighet, enligt UD.

"Men det som har inträffat nu under påskhelgen är något helt annat", fortsätter departementet.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 914796889


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Utrikes

Slovakien stämmer EU om förbud mot rysk gas

Landets vetorätt kördes över.. Nu ska EU-domstolen pröva om det var lagligt.0 

S i Flen går emot partilinjen om Gaza

Kritiserar "regeringens" Israellojala tonläge.. Men i praktiken är utspelet en känga även mot den egna partiledningen.0 

Trump "förbjuder" Israel att bomba Libanon

"Nu får det vara nog!!!". USA:s president hävdar att han bestämmer över Benjamin Netanyahu.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0