Bilden av Sverige har blivit mer negativ

Publicerad 12 september 2012 kl 09.27

Media.Bilden av Sverige runt om i världen håller på att förändras - i negativ riktning. Den kontroversiella tårtan på Moderna muséet och det svenska etablissemangets hantering av Julian Assange är huvudförklaringen, rapporterar SVT Rapport.

Gilla artikeln på Facebook

Utrikesdepartementet och Svenska Institutet, som båda följer hur Sverige skildras i utländska medier, har enligt SVT märkt av förändringen och den negativa trenden.

Att rapporteringen kring Sverige och svenska makthavare har förändrats står klart, menar företrädare för båda organisationerna. Hur det kommer att påverka Sverigebilden i längre perspektiv är man dock osäker på.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Media

TV4 kallade dubbelmord antisemitiskt – klandras

Fälls för inslag om attentat utanför judiskt museum.. Granskningsnämnden tar inte hänsyn till att Trump, Merz och andra världsledare använde samma ord.0 

Håller ställningarna, enligt Maktbarometern. Partiet spöar både SVT och Familjen Lundell.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0