Bonnier-topp får sparken efter sexskandal

Publicerad 10 juni 2016 kl 19.09

Media. Det skattefinansierade Bonnierbolaget SF Studios styrelse har idag kommit överens med vd Jonas Fors om att han ska lämna sitt uppdrag med omedelbar verkan. Detta efter anklagelser om sexism och "machokultur" inom företaget.

Dela artikeln

Det var tidigare i veckan som SVT Nyheter Kultur publicerade uppgifter om ett internt missnöje med ledningen i SF Studios, som får skattemedel via Svenska Filminstitutet.

Vd:n Jonas Fors har anklagats för att ha infört "en svinig grabbkultur" i företaget. Bland annat ska han ha under filmfestivalen i Cannes ha hyrt lyxjakten "Naughty by Nature" för en halv miljon kronor i veckan och varit en flitig besökare på VIP-room i Cannes, där personalen betjänar gästerna nakna.

– När jag sitter i Sverige och jobbar och får höra talas om det här vilda festandet nere på Rivieran och får läsa om dem i tidningen, då blir jag väldigt arg och irriterad. När svenska filmarbetare jobbar arslet av sig och så dyker det upp champagnefester, yachter och lättklädda flickor, sade filmregissören Hannes Holm till SVT.

Ulrika Saxon, som representerar Bonnier AB i styrelsen för SF Studios, meddelar idag att Jonas Fors  får lämna sin post.

– Som huvudägare har vi från Bonniers sida kommit till slutsatsen att det inte längre finns förutsättningar för Jonas Fors att framgångsrikt leda SF Studios, säger Saxon i ett pressmeddelande.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0