Bilbränder i Sverige
Bilbränder.

Brännskadad bilbrännare greps på akuten

Publicerad 11 februari 2017 kl 15.41

Inrikes. En 17-årig person greps i Uppsala under natten mot lördagen misstänkt för grov skadegörelse sedan han sökt sjukvård för brännskador.

Dela artikeln

Strax efter midnatt hade någon eller några satt eld på flera bilar på en parkering vid Heidenstamsgatan i Uppsala. Sammanlagt ska fyra bilar ha brunnit.

Två av bilarna blev totalt utbrända och polisen drog slutsatsen att bränderna anlagts.

Polisen uppger att det var tack vare vittnen och spaningsarbete som man kunde göra det relativt snabba gripandet av 17-åringen på akuten på Akademiska sjukhuset i Uppsala.

– Han kom in på akuten med brännskador och är nu gripen för grov skadegörelse genom brand, säger Pär Olsson, befäl vid polisregion Mitt till TT.

På lördagsmorgonen hade ännu inget förhör hållits med den misstänkte gärningsmannen, uppger lokaltidningen UNT.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0