Bräcklig vapenvila i Gaza

Publicerad 22 november 2012 kl 06.55

Utrikes.Under onsdagskvällen enades Hamas och Israel om en vapenvila, rapporterar flera medier. Minst 162 palestinier och fem israeler hade då dött till följd av stiderna.

Gilla artikeln på Facebook

Med hjälp av Egyptens president Muhammed Morsi enades palestinska Hamas och Israel om en vapenvila för att få slut på striderna dem emellan. Vapenvilan trädde i kraft vid niotiden lokaltid under onsdagskvällen och under de en och en halv efterföljande timmarna sköts 18 raketer från Gaza mot Israel, men Israels premiärminister Benjamin Netanjyahu varnade för att det kunde ta sin tid innan Hamas fick ordning på alla sina militanta celler.

Om vapenvilan håller har kommer Israel att öppna gränspassagerna till Gaza om 24 timmar. Under de något mer än en vecka långa raket- och bombutväxlingarna mellan Gaza  och Israel har minst 162 palestinier dödats, varav 37 av dem barn, och fem israeler.

Stridigheterna var ett stålprov för det israeliska luftvärnssystemet Iron Dome, som den israeliska krigsmakten uppger lyckades skjuta ned var tredje palestinsk raket.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Utpressades – tills hon försökte ta sitt liv. Nu misstänks sju personer från bland annat Afghanistan, Rumänien och Irak för dådet.0 Plus

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Och den uteblivna utvisningen är SD:s och Kristerssons eget fel.0 

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0