Arkivbild.

Brutalt knivrån vid nattklubb i Göteborg – knivhöggs flera gånger

Publicerad 27 januari 2018 kl 10.10

Inrikes. Två personer knivskars och rånades utanför en nattklubb i centrala Göteborg på lördagsmorgonen. En av de drabbade ska ha huggits flera gånger och förlorat en stor mängd blod. Polisen har hittat en kniv på brottsplatsen.

Dela artikeln

Det var klockan 03.43 som polisen larmades om ett brutalt knivrån utanför restaurangen Klacken på Vasagatan i Göteborg.

Där ska två gärningsmän ha misshandlat och knivhuggit två andra män.

Det ena offret knivhöggs flera gånger i benet och ska ha förlorat mycket blod. Enligt Aftonbladet är hans tillstånd nu kritiskt.

– Vi fick iväg personen snabbt till sjukhus. Enligt händelserapporten var skadorna livshotande, säger Jens Christensen, vakthavande befäl vid polisen i region Väst, till tidningen.

Det andra rånoffret tvingades ta ut pengar från en bankomat och sedan ge dem till rånarna.

De skadade männen fick båda köras med ambulans till sjukhus.

"Beslag görs av de skadade männens kläder, en kniv är hittad och beslagtagen i anslutning av brottsplatsen", skriver polisen i sin rapport.

Efter händelsen gjorde polisen spaning i området men utan resultat.

Händelsen rubriceras som grovt rån.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Mer från Inrikes

"En symbolart – alla har väl sett Harry Potter." Flera ugglearter bedöms inte längre finnas i landet.0 

Alkoholgränsen kan sänkas för pensionärer

Redan då blir det nej – för äldre.. Motiveringen: "I dag ser vi ett problem med att svenska pensionärer dricker allt mer".0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur